înfrângere în meciul trei la oradea - csu e condamnată să bată duminică

CSU Sibiu a pierdut vineri seară meciul trei al semifinalei cu Oradea. Gazdele s-au impus cu 76-64 (25-16, 14-14, 14-17, 23-17) și conduc cu 2-1 la scorul general. Dacă pierdem duminică suntem eliminați.

Echipa lui Dan Fleșeriu a gestionat prost începutul și sfârșitul de meci. Orădenii au început puternic și au trecut în avantaj încă din startul meciului. Până să ne revenim noi bihorenii aveau deja avantaj de nouă puncte, iar primele 10 minute s-au terminat cu scorul de 25-16. În sfertul doi am echilibrat jocul, dar nu am reușit să ne apropiem deloc de gazde pe tabelă, avantajul menținându-se la fel la pauza mare. Sfertul trei a fost unul dominat de CSU și au apărut primele speranțe că vom redresa partida. Am recuperat trei din cele nouă puncte handicap, iar misiunea nu mai era așa de imposibilă. În ultimul sfert însă Oradea s-a trezit din pumni și a mai pus încă șase puncte în plus pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 76-64. Echipa lui Dan Fleșeriu e condusă cu 2-1 la scorul general și trebuie OBLIGATORIU să bată duminică seară pentru a aduce meciul decisiv pentru calificarea în finala campionatului, în Sala Transilvania. Și acest lucru nu e imposibil, dar ne trebuie o evoluție mult mai bună decât cea de vineri seara când s-ac simțit că Laser și Kinnard nu au jucat nimic. Să sperăm că așa se și întâmplă…