cfr cluj este nouă campioană a româniei

Echipa pregătită de Dan Petrescu s-a impus duminică seară cu 1-0 în meciul cu Viitorul Constanța și a devenit campioana României. Clujenii au acumulat cu un punct mai mult decât FCSB.

Pentru CFR Cluj a marcat Damian Djokovici în minutul 43. CFR Cluj a mai câştigat titlul de campioană în 2008, 2010 şi 2012. În celălat meci care conta pentru lupta pentru titlu, FCSB a învins Astra, scor 1-0, prin golul Gnohere din minutul 40.
În al treilea meci din play-off, CS Universitatea Craiova conduce CSM Poli Iaşi, scor 2-1. Pentru ieşeni a punctat Kizito ’16, iar pentru craioveni au înscris Mateiu ’28 şi Băluţă ’35.