fc hermannstadt învinge la timișoara. sibiul se menține pe locul doi

Gruparea antrenată de Alex Pelici s-a impus duminică după amiază în deplasarea de la Timișoara. Sibienii au învins pe ASU Poli cu 1-0, iar gazdele au ratat un penalty.

Victorie extrem de importantă pentru FC Hermannstadt la Timișoara. Blănaru a înscris golul victoriei în fața celor de la ASU Politehnica, la capătul unui meci extrem de disputat. Sibienii au trimis mingea în bară de două ori, iar gazdele au ratat un penalty acordat ușor de arbitru în minutul 20, la un presupus henț al lui Crișan. Niga a ghicit în colțul în care a tras Predescu și a respins balonul.
FC Hermannstadt a avut două mari ocazii prin Rusu (minutul 25) și Dâlbea (minutul 82), dar mingea a lovit bara la ambele faze.
S-a terminat 0-1, iar Sibiul face 56 de puncte în clasament, cu 3 mai puține față de liderul Dunărea Călărași și cu 4 mai multe decât ocupanta locului trei, Chindia Târgoviște.
Sibienii joacă în runda următoare pe teren propriu cu Știința Miroslava.