video – suntem din nou în cărți pentru finală. csu a învins steaua în meciul doi

CSU Sibiu a reușit marți seară să se impună cu 88-80 în cel de al II-lea meci al semifinalei cu Steaua. Sibienii vor juca săptămâna viitoare două meciuri în Capitală și au nevoie de cel puțin o victorie ca să aibă prima șansă pentru finala campionatului.

Cu o sală arhiplină și o atmosferă fără egal în România, CSU Sibiu nu a dat speranțe prea mari steliștilor în meciul al II-lea al semifinalei. Universitarii au preluat conducerea încă din primul sfert, asigurându-şi un avans de zece puncte la pauza mare a meciului (44-34). Sfertul trei a stat sub semnul echilibrului şi s-a încheiat egal, 26-26. Steaua a forţat revenirea, în ultimele zece minute, dar Hardy&co nu au cedat și s-au impus până la urmă meritat cu 88-80. Urmează acum două partide în București, pe 8 și 10 mai, iar CSU trebuie să câștige cel puțin una ca să aibă șanse pentru accederea în finală, lucru care nu pare deloc imposibil dacă baschetbaliștii lui Dan Fleșeriu vor evolua la fel cum au reușit marți seară.