u cluj și surprinzătoarea bc mureș tg mureș joacă în finala cupei româniei la sibiu

Clujul și Mureșul se vor duela pe parchet pentru câștigarea Cupei României. În finala de la Sibiu cele două echipe au acces după ce au învins Steaua și respectiv CSM Oradea. Mureșenii sunt surpriza plăcută a competiției.

Vicecampioana BC Mureș a obținut o victorie meritată în fața campioanei CSM Oradea, într-o reeditare a ediției trecute a campionatului. Orădenii au început mai bine jocul și au condus cu 8-2, dar mureșeni au reușit 9 puncte consecutive și au întors scorul (11-8), iar după primul sfert conduceau cu 17-14. BC Mureș s-a desprins la 24-17, Oradea a egalat (24-24), dar tot mureșenii au controlat jocul și s-au dus la nouă puncte, 36-27 și 42-32, dar la jumătatea meciului mai avea doar patru puncte în plus pe tabelă, 42-38.
Echipa antrenată de Cristi Achim a întors scorul și a avut 45-42 și 51-47, dar o serie de zece puncte la rând a făcut ca BC Mureș să revină la conducere cu 57-51. BC Mureș avea 61-55 înaintea ultimului sfert, iar orădenii nu au reușit să se apropie la mai puțin de patru puncte, scorul final fiind de 81-71.
În finala programată vineri, de la ora 19,00, la Sibiu, BC Mureș o va înfrunta pe U-BT Cluj-Napoca, deținătoarea trofeului, care a dispus în prima semifinală de Steaua CSM Eximbank București cu scorul de 88-75 (20-21, 26-10, 19-17, 23-27).
”U” a demonstrat că este cea mai în formă echipă a momentului și tranșat disputa încă din sfertul al doilea, adjudecat cu 26-10. Ardeleni au gestionat bine avantajul și, în ciuda unui reviriment al Stelei în ultimul sfert, au câștigat fără emoții, cu 88-75.