mureş și oradea s-au calificat în semifinalele cupei româniei de la sibiu. programul meciurilor de jos

BC Mureş și CSM CSU Oradea s-au calificat în semifinală după ce au învins miercuri seară în sferturi, pe Phoenix Galaţi, respectiv BC SCM Timişoara. Semifinalele se vor disputa joi, când de la 18.00 Steaua joacă cu U Cluj, iar mai apoi de la 20.30 Mureșul se duelează cu Oradea.

Primul meci al zilei de ieri a fost cel mai echilibrat din această fază a competiţiei KO. Mureşul a început mai bine, având iniţiativa pe tabelă până în minutul 7, când Milos Pesic a întors rezultatul cu o aruncare de la distanţă. Martinic a readus echipa lui Szaszgaspar Barnabas în avantaj, tot cu o triplă, dar perioada s-a terminat nedecis (21-21). În actul secund, mureşenii au condus din primul până în ultimul minut, fără să reuşească însă desprinderea. Când mai erau puţine secunde până la pauza mare, Cătălin Vlaicu a egalat la 40, astfel că prima repriză s-a încheiat nedecis, 40-40.
Sfertul trei a fost început de BC Mureş cu 5 puncte consecutive ale lui Reed, după care a urmat un „run” de 9-0 al gălăţenilor. Phoenix n-a mai cedat iniţiativa până la ultima pauză şi ultimele 10 minute începeau de la scorul de 63-60. Mureşenii au întors rezultatul după 3 minute din sfertul patru (70-67) şi, până la final, s-au desprins la 10 puncte. Echipa lui Szaszgaspar a câştigat meciul cu 85-75, asigurându-şi locul în semifinale.
De la BC Mureş s-au remarcat Lamarcus Reed (22 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive), Ernests Kalve (18 puncte, 4 recuperări), Goran Martinic (16 puncte, 6 recuperări, 4 assist-uri). Pentru gruparea din Tg. Mureş au mai înscris Alin Borşa (9 puncte), Radovan Markovic (5), Laszlo Lazar (4), Dalibor Dapa (4), Dragoş Andrei (4), Szabolcs Santa (două) şi Daniel Popescu (unul).
Milos Bojovic a fost cel mai bun marcator al Phoenix-ului, cu 20 de puncte (3 recuperări, 6 pase decisive). Anthony Gugino (16 puncte, 3 recuperări), Milos Pesic (9 puncte, două recuperări, două assist-uri), Cătălin Vlaicu (7 puncte, 6 recuperări, două pase decisive), Drew Brandon (6 puncte, 4 recuperări, două pase decisive), Adrian Guţoaia (6 puncte, o recuperare şi o pasă decisivă) şi Andrei Petică (6 puncte, 3 recuperări, două pase decisive) au fost ceilalţi marcatori ai echipei din Galaţi.

Oradea nu a avut emoții cu Timișoara
În cel de-al doilea meci, CSM CSU Oradea a obţinut o calificare lejeră în semifinale după ce a învins-o pe BC SCM Timişoara la o diferenţă de 20 de puncte. Campioana a început meciul în forţă (11-2), iar la finalul primului sfert avea deja un avantaj de 15 puncte (27-12). Diferenţa de pe tabelă a depăşit bariera a 20 de puncte la două minute de la reluare (35-14), iar cu 3 minute înainte de finalul primei reprize Timişoara avea în dreptul său jumătate din punctele marcate de adversar (50-25).
Repriza secundă a început de la scorul de 57-31 pentru echipa din Oradea, iar după un minut aceasta îşi mărea avantajul la 31 de puncte (62-31). Cel de-al treilea sfert s-a încheiat însă în favoarea Timişoarei, la diferenţă de o jumătate de coş (19-18), pentru că antrenorul campioanei, Cristi Achim, a rulat întreg lotul, probabil cu gândul la semifinala din ziua imediat următoare.
Ultimul act a fost, de asemenea, câştigat de BC Timişoara (22-17), în final CSM CSU Oradea impunându-se cu 92-72.
De la echipa învingătoare s-au remarcat Branko Mirkovic (15 puncte, 7 recuperări, 8 assist-uri), Uros Lucic (14 puncte, o recuperare, 3 pase decisive), Sean Denison (14 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă), Muhamed Pasalic (10 puncte, două recuperări, un assist), Martin Zeno (9 puncte, două recuperări, un assist), Andrei Mandache (9 puncte, o recuperare, 3 assist-uri), Titus Nicoară (5 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă), Cătălin Petrişor (5 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă), Bogdan Ţibîrnă (4 puncte, 4 recuperări). Au mai marcat Bogdan Nicolescu (4 puncte) şi Rareş Paşca (3 puncte).
De cealaltă parte, Milos Komatina şi-a trecut în cont 17 puncte şi 4 recuperări. Ionuţ Drăguşin a încheiat meciul cu 13 puncte, 7 recuperări şi două assist-uri, iar Mladen Jeremic, cu 9 puncte, două recuperări şi 3 pase decisive. Pentru BC Timişoara au mai înscris Alin Andrieş (9 puncte), Octavian Popa Calotă (8 puncte, 4 recuperări, 3 assist-uri), Adrian Diaz (6 puncte), Jermaine Flowers (5), Georgian Păun (4) şi Dominique Rambo (un punct).

Joi se joacă semifinalele
Semifinalele Superbet Final Eight Cupa României se vor disputa joi, 16 februarie, după următorul program: Steaua CSM EximBank – „U” Banca Transilvania Cluj-Napoca (ora 18:00) şi BC Mureş Tg. Mureş – CSM CSU Oradea (ora 20:30).