video - sibianca andreea dragoman a luat aurul la campionatul mondial din africa de sud

Tânăra jucătoare de tenis de masă, Andreea Dragoman, a reușit să cucerească medialia de aur la proba feminină de dublu de la Mondialele de Juniori ce au loc în aceste zile în Africa de Sud.

Jucătoarele române de tenis de masă Adina Diaconu și Andreea Dragoman au cucerit medalia de aur în proba feminină de dublu, miercuri, la Campionatele Mondiale de juniori de la Cape Town (Africa de Sud), transmite agerpres.ro. În finală, Diaconu și Dragoman le-au învins pe japonezele Hina Hayata și Miyu Kato cu 4-2 (11-7, 11-8, 11-6, 5-11, 9-11, 11-9).andreea-dragoman-sibiu
Adina Diaconu a ratat calificarea în finala probei de simplu, miercuri, după ce a fost învinsă de Mak Tze Wing (Hong Kong) cu scorul de 4-0 (12-10, 11-7, 11-7, 11-9), rămânând cu medalia de bronz pentru calificarea în semifinale. Bilanțul României la Mondialele de juniori a fost completat de locul 5 ocupat de echipa masculină și de locul 6 pe care s-a clasat formația feminină.