sibianca andreea iridon, mândria româniei după medaliile de la jocurile olimpice europene de la baku

andreea3O fetiță de numai 15 ani, născută în comuna sibiannă Tilișca, a devenit mândria României după ce a reușit să câștige pentru România, două medalii la Jocurile Olimpice Europene de la Baku.

Gimnastica e una dintre disciplinele care de fiecare dată şi-a adus contribuţia la zestrea olimpică a României. Chiar dacă la Baku echipa feminină a avut în componenţă fete tinere, fără prea multă experienţă,  aşteptările au fost mari.
Unele care nu s-au împlinit după finala pe echipe şi nici după individual compus, ci după finalele pe aparate de ieri. Andreea Iridon a reuşit să urce de două ori pe podium, la paralele şi la bîrnă.
Născută în comuna Tilişca din judeţul Sibiu, Andreea a ajuns să practice acest sport pentru că mamei ei îi plăcea gimnastica, iar micuţa sa avea multă energie. Sună ca povestea multor fetiţe care au ajuns să se joace pe cele patru aparate. Cînd avea doar cinci ani a plecat la Deva pentru a deveni campioană, la Baku, a obţinut primele sale distincţii la senioare.  andreea4
Va împlini 16 ani la finalul anului, iar timiditatea sa dispare atunci cînd se urcă pe aparate. Mai şi ratează din cînd în cînd şi supărarea i se citeşte imediat pe chip. Aşa s-a întîmplat şi în finala de la paralele de ieri, de la Baku. A obţinut 12,800, însă această notă i-a adus medalia de bronz. Aurul a fost cîştigat de rusoaica Aliya Mustafina, 15,400, iar argintul de germanca Sophie Schreder, 15,200.andreea 2
Medalia de la bîrnă avea să fie una mai strălucitoare pentru Andreea. Unul dintre aparatele sale favorite. A obţinut 14,000, dar  fost depăşită de Lieke Wevers din Olanda, care a fost notată cu 14,200. La fiecare aparat,  în finală au concurat cîte şase gimnaste.andreea
„Mă simt bine şi sunt bucuroasă că am reuşit să urc pe podium. Cred că a fost mai bine că la bârnă am intrat prima. Am terminat mai repede concursul şi n-am apucat să am emoţii. Este adevărat că puteam lua o notă mai mare, dar trebuie să învăţ să-mi stăpânesc emoţiile. La paralele se putea şi fără acea ratare, dar oricum nu puteam spera mai sus de locul trei”, a spus Iridon, după ce a cucerit medaliile la finele săptămânii trecute. Surse info: gsp&Mediafax