romania a învins slovacia şi este tot mai aproape de campionatul european | video şi declaraţii

Naţionala de baschet a României a învins greu Slovacia cu scorul de 90-86.

Formaţia lui Marcel Ţenter a înregistrat astfel a treia victorie în campania de calificare la Campionatele europene de anul viitor. România mai are nevoie de un singur succes în ultimele două partide pentru a obţine biletele la turneul de anul viitor după o pauză de 27 ani.Slovacia a câştigat la limită 15-14 primul sfert al confruntării desfăşurate la Sibiu. La pauza mare tot oaspeţii au avut un avantaj de cinci puncte pe tabela de marcaj pe care au reuşit să îl menţină până la intrarea în sfertul decisiv. În ultimele zece minute de joc, România a făcut legea în teren, a egalat şi apoi a trecut la conducere, reuşind să gestioneze finalul de joc şi să se impună cu 90-86. În partida următoare, România va întâlni Suedia în deplasare.

Tags: nova, Nova TV, România Eurobasket, romania slovacia