video românia învinge suedia la sibiu, după un meci nebun în sala transilvania

Tricolorii au învins echipa adversă cu scorul de 77 la 72, în aplauzele suporterilor. Meciul care s-a încheiat după 5 minute de prelungiri face parte din Grupa F a preliminariilor Campionatului European 2015 – Eurobasket 2015.

Scorul a fost unul strâns pe toată durata partidei care s-a disputat la Sala Transilvania, începând cu ora 19:00.

Cele două echipe au menţinut scorul echilibrat până la sfârşitul meciului. Ultimul minut al partidei s-a încheiat cu scorul de 66 la 66, iar echipele s-au confruntat în alte 5 minute de prelungiri.

Acesta este cel de-al doilea meci din campania de calificare la Campionatul European 2015. Prima victorie a Naţionalei de Baschet Masculin a României a venit în urma confruntării cu echipa Slovaciei din preliminariile Eurobasket 2015. Echipa s-a impuns în deplasare cu scorul de 81 la 69.

Marcatori:

România – Baciu 18 puncte, Mandache 16, Silvăşan 15, Guţoaia 9, Nicoară 6, Moldoveanu 5, Tudor 5, Paul 2, Szijarto 1

Suedia – Pahlmblad 17 puncte, Person 14, Gaddefors 9, Pita 8, Kjellborn 7, B, Massamba 7, T. Massamba 6, Lindqvist 4.

În meciul de debut din grupa F, tricolorii au învins, în deplasare, naţionala Slovaciei, cu scorul de 81-69 (31-41), iar după două partide au maximum de puncte în clasament, 4.

Din grupa F a turului doi preliminar mai face parte echipa Letoniei. Programul României în grupa F este următorul: cu Letonia, la Riga (17 august), cu Slovacia, la Sibiu (20 august), cu Suedia, la Boras (24 august) şi cu Letonia, la Sibiu (27 august).

Conform regulamentului, la turneul final al CE din 2015 se vor califica echipele de pe primul loc în fiecare din cele şapte grupe de calificare, plus încă şase formaţii de pe locul 2 cu cea mai bună linie de clasament.