Reprezentativa statului Costa Rica a invins, sambata, la Fortaleza, cu scorul de 3-1 (0-1), selectionata Uruguayului, intr-un meci contand pentru grupa D de la Cupa Mondiala.
Pentru Uruguay a marcat Cavani, in minutul 22, din lovitura de la11 metri acordata dupa un fault al lui Diaz asupra lui Lugano.
Golurile echipei costaricane au fost inscrise de Campbell ’54, Duarte ’57 s,i Urena ’84.
Uruguay a mai marcat in minutul 15 prin Diego Godin, insa golul a fost anulat pentru ofsaid.
Uruguay: Muslera – Pereira, Lugano, Godín, Caceres – Stuani, Arevalo Ríos, Gargano (Gonzalez ’60), Rodríguez (Hernandez ’76) – Cavani, Forlan (Lodeiro ’60). Antrenor: Oscar Tabarez
Costa Rica: Keylor Navas – Gamboa, Duarte, Castro, Umana, Díaz – Borges, Ruiz (Urena ’83), Bolanos (Barrantes ’89), Tejeda (Cubero ’74) – Joel Campbell. Select,ioner: Jorge Luis Pinto
Cartonase galbene: Lugano ’50, Gargano ’56, Caceres ’81
Cartonas rosu: Pereira ’90+4
Arbitru: Felix Brych (Germania) – Mark Borsch (Germania), Stefan Lupp (Germania) – Victor Carrillo (Peru);
In celalalt meci al grupei D se vor intalni, de la ora 01.00, echipele Angliei si Italiei.