Echipa nationala a Braziliei a invins, joi, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croatiei, in grupa A, in meciul de deschidere de la turneul final al Cupei Mondiale.

Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar ’29, ’71 din penalti si Oscar ’90+1, in timp ce croatii au punctat prin autogolul lui Marcelo, in minutul 11.

Jucatorii croati au protestat vehement dupa decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel in careu intre Lovren si Fred. Croatii au considerat ca penaltiul a fost acordat mult prea usor.

In minutul 83, croatii au introdus mingea in poarta prin Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordand fault in atac dupa un duel intre Olici si portarul Julio Cesar.

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho (Hernanes ’63) – Hulk (Bernard ’68), Fred, Neymar (Ramires ’88). Selectioner: Luiz Felipe Scolari.

Croatia: Pletikosa – Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna – Rakitici – Kovacici (Brozovici ’61), Modrici, Perisici – Jelavici (Rebici ’78), Olici. Selectioner: Niko Kovaci.

Cartonase galbene: Neymar ’27, Luiz Gustavo ’88 / Corluka ’66, Lovren ’69.

Arbitri: Yuichi Nishimura (Japonia) – Toru Sagara (Japonia), Toshiyuki Nagi (Japonia) – Alireza Faghani (Iran).