Adrian Ungur a avut zi grea la Sibiu, unde a avut de trecut nu de unul, ci de doi adversari. Romanul, care este castigatorul turneului de la Sibiu de anul trecut, a avut programata, de dimineata, o partida suspendata cu o zi inainte si care s-a reluat de la scorul de 1-0 la seturi pentru Steven Diez. Ungur a avut un set al doilea mai lejer, castigat cu scorul de 6-3, insa Diez s-a tinut aproape si a fost nevoie de un tie-break adjudecat la 6, pentru ca jucatorul clasat numarul 120 ATP sa se califice in sferturile de finala.

Dupa numai cateva ore, in aceeasi dupa-amiaza, singurul roman ramas in competitie avea sa dispute si faza antepenultima a turneului, impotriva ui Julian Reister, favorit 3. Adrian Ungur stia ca nu va avea un meci usor, mai ales ca pierduse cu cateva zile in urma finala de la Trnava, tot impotriva lui germanului. Campionul de la Sibiu nu s-a pierdut cu firea si si-a luat o revansa frumoasa, in doua seturi, scor 7-6, 6-4.

“Ma bucur ca am reusit aceasta victorie in fata frumosului public de la Sibiu, a carui sustinere am avut-o pe tot parcursul partidei. Sper sa fie si

adi ungur, in “careul de asi` la sibiu open  adi ungur, in “careul de asi` la sibiu open  adi ungur, in “careul de asi` la sibiu open