Gaz Metan nu are decât varianta victoriei în partida de astăzi pentru a mai spera la finala campionatului. Alb-negri au marcat primii însă Mureşul a început în forţă şi a condus cu 11-8 la jumătatea primului sfert. Gaziştii au revenit însă în finalul sfertului şi au egalat situaţia pe tabela de marcaj. Sfertul întâi s-a încheiat cu avantaj pentru mureşeni, scor 19-16.Gaziştii au marcat primii în sfertul al doilea prin Shiloh şi Mandache şi au trecut din nou la conducere. Oaspeţii au replicat însă imediat şi au preluat conducere, scor 26-23. Mandache şi Dumitrescu de la distanţă şi-au adus formaţia din nou în avantaj, scor 35-30 cu trei minute înainte de pauza mare. S-a intrat la cabine cu 43-38.  Krstanovic a scuturat plasa de la distanţă în debutul sfertului al treilea însă Cuic l-a imitat şi diferenţa a rămas constantă. Mandache şi apoi Shiloh de la distanţă au mărit avantajul gazdelor la zece puncte.

Tags: Alex Pîntea, Denisa Ciobîncan, Gaz Metan BC Mureş, Gaz Metan Mediaş, Marius Hihn, medias, Nova TV, Ştirile Nvova TV