Gaz Metan a început prost partida de pe teren propriu şi a cedat primul sfert cu scorul 22-20. Sfertul al doilea a continuat apoi în aceeaşi notă pentru jucătorii lui Marcel Ţenter care s-au văzut conduşi chiar şi la şapte puncte pe tabela de marcaj. Finalul de sfert le-a aparţinut însă gaziştilor, care au egalat şi au trecut la conducere pe tabela de marcaj. S-a intrat în cele din urmă la cabine cu 46-43.Cele două echipe au mers apoi cap la cap în sfertul al treilea cu un uşor plus pentru gazde, astfel că la intrarea în sfertul decisiv scorul a fost 62-56. Gaz Metan s-a impus în cele din urmă cu 86-75 şi s-a calificat în semifinalele campionatului.

Tags: Alex Pîntea, Denisa Ciobîncan, Gaz Metan Mediaş, Marius Hihn, medias, Nova TV, Ştirile Nova TV