Echipa de baschet masculin a clubului-fanion de pe Târnava Mare a câştigat ambele partide din seria SCM-U Craiova-Gaz Metan Mediaş, desfăşurate dumincă şi respectiv luni seara în sferturile play-off, fiind aproape calificată în semifinalele competiţiei.

Elevii lui Marcel Ţenter mai au nevoie de o singură victorie în cele trei partide care ar mai fi de disputat pentru a accede în penultimul act al play-off-ului. Diferenţa de valoare şi lotul mult mai echilibrat şi mai omogen şi-au spus cuvântul, iar gaziştii s-au impus de justeţe, în faţa oltenilor care – paradoxal – au evoluat mai bine în prima partidă atunci când au pierdut la o diferenţă de 14 puncte, scor 78-64.

Craiovenii şi-au adjudecat atunci primul şi al treilea parţial cu scorul de 17-16 şi respectiv 21-18, pierzându-le la mare diferenţă pe celelalte două, 14-21 şi 12-23. Cel mai bun marcator al ardelenilor a fost căpitanul Ivan Ivanovic cu 22 de puncte înscrise. Î

n ziua următoare, gaziştii n-au lăsat nicio şansă gazdelor, aceştia câştigând primele trei sferturi ale meciului cu scorul de 28-21. 26-21 şi 26-14. Aproape siguri de victorie, medieşenii au luat piciorul de pe acceleraţie dând posibilitatea gazdelor să se apropie periculos, ultimul parţial fiind adjudecat de

Citește mai departe pe: Rondul de Sibiu

baschetbaliştii medieşeni, cu un picior în semifinalele play-off  baschetbaliştii medieşeni, cu un picior în semifinalele play-off