CSU Atlassib a învins miercuri seară cu 88 – 72 (24 – 16 22 – 17 23 – 14 19 – 25) pe BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc în cel de al II-lea meci din cadrul play-out-ului. Sibiul conduce cu 2-0 la scorul general, anunta csusibiu.ro.

Meci fără emoții și în cea de a II-a confruntare dintre CSU Atlassib Sibiu și BC Perla Harghitei. Sibiul a dominat autoritar meciul cu cei din Miercurea Ciuc.

CSU a avu opt puncte avans la capătul primului sfert, scor 24-16. Și în sfertul doi tot echipa pregătită de Miodrag Perisic a fost la timona partidei. Până la pauza mare diferența acrescut la 13 puncte, CSU fiind în avantaj după 20 de minute de joc, cu scorul de 46 – 33.

Sfertul trei a fost dominat de Crăciun & co, cu zece minute înainte de final Sibiul având un avantaj confortabil de 21 de puncte pe tabelă.

În ultimul sfert universitarii au  evoluat mai relaxat, permițând oaspeților din Miercurea Ciuc să mai reducă din diferență, partida încheindu-se cu scorul de 88-72 pentru CSU Atlassib Sibiu.

Următorul meci, cel de al III-lea, dintre Sibiu și Miercurea Ciuc, are loc sâmbătă, 13 aprilie, pe terenul echipei harghitene.