Echipa sibiana a reusit sa castige in deplasare la Farul Constanta cu scorul de 89 – 63 (20-15, 20-14, 30-11, 19-23) in etapa a XXVIII-a a Ligii Nationale de baschet.

Galben-albastrii au inceput bine partida, astfel ca dupa primele doua sferturi tabela indica 40 – 29 pentru sibieni. Dupa pauza mare diferenta a crescut simtitor, CSU impunandu-se in sfertul al treilea la 19 puncte diferenta. In ultimul sfert constantenii au mai redus din diferenta, prea putin insa pentru a pune in pericol victoria categorica a Sibiului, care s-a impus cu 89 – 63.

Aceasta victorie este una importanta in lupta pentru locul 9 in clasament in vederea play-out-ului Ligii Nationale. Astfel, ocupanta locului 9 va intalni pe Dinamo Bucuresti, cea mai slaba echipa din campionat. Cei mai buni jucatori ai Sibiului in victoria de la Constanta au fost Christopher Lee cu 16 puncte si 13 recuperari, Devon Austin cu 21 puncte (4 x 3) si Cristi Craciun cu 18 puncte (2 x 3). In penultima etapa CSU Sibiu intalneste pe teren propriu pe BC Mures, joi, 28 martie, cu incepere de la ora 18:00.

Mai mult
Citește mai departe pe: Rondul de Sibiubaschet masculin: csu sibiu se impune categoric in deplasare la farul constanta cu scorul de 89 – 63  baschet masculin: csu sibiu se impune categoric in deplasare la farul constanta cu scorul de 89 – 63