CSU Sibiu a  pierdut partida disputată miercuri seară , în deplasare cu CSU Ploiești cu scorul de 79 – 66 (17 – 15 23 – 20 24 – 19 15 – 12). Pentru CSU urmează acum meciul de duminică după amiază cu Gaz Metan Mediaș, anunta csusibiu.ro.

Echipa noastră nu a reușit să obțină victoria în meciul disputat la Brazi. Gazdele de la CSU Ploiești s-au impus pînă la urmă la  capătul unei partide în care CSU a avut mai multe șanse să încline balanța în favoarea sa.

Ploieștenii au condus după 10 minute cu 17- 15, dar CSU a ținut aproape în următorul sfert și chiar a egalat pe tabelă, însă până la urmă gazdele au intrat la pauza mare cu un avantaj de 5 puncte, scor 40 – 35.

Diferența s-a mărit la 11 puncte în sfertul trei, dar în sfertul patru Sibiul a dat semne că poate să revină. La 74-70 pentru gazde, jucătorii lui Perisic, au ratat însă două atacuri consecutive, iar campioana a profitat și s-a desprins din nou, impunându-se până la urmă cu 79-66.

CSU dispută următoarea partidă, în Sala Transilvania, duminică 3 martie, de la ora 18.00, cu Gaz Metan Mediaș.