Voinţa Sibiu a terminat la egalitate, scor 1-1, cel de-al doilea amical din această vară susţinut în compania grupării CSM Rm. Vîlcea. Cele două echipe s-au mai întâlnit şi în urmă cu o săptămână, pe Stadionul “Municipal”, confruntarea încheindu-se cu acelaşi rezultat.

Sâmbătă, la Rm. Vîlcea, CSM-ul a deschis scorul în minutul 32, conducând cu 1-0 la pauză. Rezultatul final l-a stabilit Daniel Tătar, în minutul 63.

Antrenorul principal al Voinţei, Dorin Zotincă, a început meciul cu “unsprezecele” Zăvoi – N. Oltean, B. Panait, D. Muscă, Gombar – Tătar, Beza, Rebenciuc, Cruceru – Dudiţă, Camara. Au mai intrat Dani Vlad, M. Burlacu, Papa, M. Armenean, Medeşan, Ad. Popa, Petrescu, Issa, Mohamed, Seydina, R. Neguţ.

“În faza în care suntem, e binişor. Suntem încă departe de alcătuirea unei echipe cu care să începem sezonul. Pentru noi, amânarea debutului în noua ediţie de campionat cu două săptămâni ar fi un lucru pozitiv”, a declarat tehnicianul Dorin Zotincă, cel care a ales să-i mai păstreze pe Papa, Seydina şi Mohamed, considerând că aceştia “sunt foarte tineri, au calităţi fizice foarte bune şi au o coordonare bună”.

CSU Voinţa va susţine un nou meci de verificare vineri, 3 iulie, de la ora 20.00, la Zlatna, cu FC Baia Mare.