csu sibiu s-a impus în deplasare cu dinamo bucureşti. universitarii au urcat pe locul doi!

Dinamo pierde confruntarea de pe teren propriu împotriva celor de la CSU Atlassib Sibiu, în partida ce contează pentru etapa a X-a, scor 83-94(28-30,23-12,20-31,12-21).

Gazdele au început în formula J.Brown, E.Watson, J.McCulloch, A.Durham, I.Pârlog, iar sibienii cu K.Riley, D.Austin, C.Crăciun, J.Wisseh si N.Khartchenkov.

Chiar dacă prima posesie este a Sibiului, J.Wisseh execută o pasă greşită, interceptată mai apoi de E.Watson, care după recuperarea lui I.Pârlog a transformat-o, marcând primele 3 puncte ale partidei. Replica vine din partea lui N. Khartchenkov care trece în contul sibienilor 2 puncte. După multe mingi disputate şi multe puncte marcate din partea lui A.Durham,J.Wisseh,J.Brown si E.Watson primul sfert se termină în avantajul elevilor lui Cătălin Vulc.

Începutul sfertului al doilea este dominat de dinamovişti care marchează consecutiv 9 puncte ducând scorul la 37-30. După ce Sibiul ajunge să egaleze, formaţia bucureşteană cere time-out pentru a opri ascensiunea oaspeţilor. J.Brown reuşeşte să reducă din diferenţă, insă Khartchenkov aduce replica cu 2 puncte. Sibienii nu reuşesc să marcheze nimic, CS Dinamo ducând scorul la 51-39, astfel sfertul se termină cu un slam-dunk din partea lui K.Riley.

A doua jumătate a confruntării este dominată de sibieni care reuşesc să termine un sfert al treilea cu scorul 73-71.

Finalul de partidă prezintă cele două echipe luptându-se pentru victorie umăr la umăr,insă coşurile lui Wisseh si Kearse, dar şi accidentarea lui J.Brown, aduc victoria în tabăra celor de la CSU Atlassib Sibiu.

Remarcaţi au fost :

CSU Atlassib Sibiu : J.Wisseh 26 puncte şi 9 recuperări, M.Kearse 21 puncte şi 11 recuperări, Khartchenkov  20 puncte şi 4 recuperări.

Dinamo : A.Durham 34 puncte şi 19 recuperări,J.Brown 19 puncte şi 3 recuperări, E.Watson 17 puncte şi 6 recuperări.

sursa: totalbaschet.ro