sibianul radu ilioi a câştigat cupa equestria la echitaţie

sibianul radu ilioi a câştigat cupa equestria la echitaţieRadu Ilioi (CSM Sibiu) a câştigat Cupa Equestria la echitaţie, desfăşurată la Baza Hipică ‘Ştefan Stoica’, din Tâncăbeşti, cu premii în valoare de 25.000 lei. Sibianul Ionuţ Bucur a terminat concursul pe locul 5.

Pe locul secund s-a clasat Florin Lateş (Tophorse Iaşi), podiumul fiind încheiat de Luca Ruxandariu (Felix Ţopescu Bucureşti). Pe locul patru s-a clasat Ionuţ Năstase (Equestria Bucureşti), iar pe 5 Ionuţ Bucur (CSM Sibiu). La concurs au fost înscrişi 115 cai cu călăreţi din Bucureşti şi Braşov, Câmpina, Bacău, Iaşi, Sibiu, Tulcea şi Sfântu Gheorghe, competiţia reunind atât sportivi profesionişti, cât şi amatori. Premierea a fost efectuată de către doamna Maria Băsescu, în calitate de preşedinte de onoare al competiţiei. ”Cupa Equestria s-a bucurat de un mare succes. Am avut o cerere foarte mare de participare de la concurenţi din toată ţara, iar pe parcursul celor trei zile de concurs ne-am bucurat de prezenţa unui număr mare de spectatori, dornici să vadă şi un altfel de concurs sportiv. A fost o dublă premieră pentru noi, primul concurs oficial organizat în cadrul clubului dar şi prima ediţie a Cupei Equestria, pe care ne dorim să o transformăm într-o competiţie de tradiţie, care să atragă şi sportivi din alte ţări”, a declarat Dr. Ozana Moraru, proprietarul clubului Equestria. AGERPRES