CSU pierde la Mediaș cu 87-76 și are șanse minime să acceadă în play-offCSU Sibiu a început prost partida, dar a redresat lucrurile pe parcurs. Universitarii au avut și avantaj pe tabelă, dar au pierdut până la urmă cu 87-76 (24-12, 18-31, 20-13, 25-20).

Cătălin Vulc şi Cristian Crăciun, noii antrenori ai sibienilor, au început meciul cu LeVar Seals, Mihnea Haiduc, Stefan Atanackovic, Justin Herndon şi Michael Harrison, acesta din urmă revenit după o accidentare care l-a împiedicat să evolueze în ultimele două partide. Meciul a început cu două puncte marcate de Tudor Jucan pentru gazde, urmate de 4 reuşite de Deven Mitchell. Primele puncte ale sibienilor au fost înscrise de Stefan Atanackovic din spatele semicercului, scorul devenind 6-3 pentru medieşeni.  A urmat apoi un parţial de 16-0 pentru gazde, tabela indicând în minutul 8 22-3, moment în care Atanackovic a mai izbutit să mai înscrie 3 puncte pentru oaspeţi. Până la finalul primului sfert sibienii au reuşit să mai reducă din diferenţă, după primele 10 minute scorul fiind 24-12. În debutul sfertului al doilea medieşenii au reuşit să păstreze diferenţa în favoarea lor, în minutul 4 tabela indicând 35-21. A urmat însă un parţial al sibienilor de 12-0, LeVar Seals, Milos Markovic şi Stefan Atanackovic aducându-i pe oaspeţi la doar două puncte în spatele adversarilor. Sfertul s-a încheiat cu o nouă aruncare de trei puncte reuşită de Atanackovic în ultima secundă, iar la pauză oaspeţii aveau un punct avans, 43-42. La reluarea jocului, sibienii s-au distanţat la 5 puncte de adversari, în urma a 4 puncte marcate de Harrison si Markovic, dar gazdele au revenit şi în minutul 9 s-au instalat din nou la conducere, 57-56. Atanackovic a fost sancţionat cu fault tehnic, Howell a marcat cele două libere şi a reuşit să înscrie apoi încă 3 puncte, făcând ca tabela să arate 62-56 în favoarea gazdelor înaintea ultimelor 10 minute de joc. În ultimul sfert gazdele au reuşit să se distanţeze încă din primul minut la 11 puncte şi să îşi menţină avantajul până la finalul meciului, sibienii reuşind să se apropie o singură dată la 6 puncte de adversari, 67-61, iar meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 87-76.

Markovic cel mai bun jucător sibian

Pentru sibieni au marcat: Milos Markovic – 28 de puncte (2×3), 5 recuperări, Stefan Atanackovic – 26 de puncte (6×3), 4 recuperări, 3 pase decisive, LeVar Seals – 7 puncte (1×3), 5 pase decisive, 4 intercepţii, Octavian Popa Calotă – 6 puncte, 3 pase decisive, Michael Harrison – 6 puncte, 6 recuperări, 3 capace, “Boomer” Herndon – 2 puncte, 5 recuperări, Mihnea Haiduc – 1 punct, 2 recuperări. Principalii marcatori ai gazdelor au fost: Ivan Ivanovic – 25 de puncte (3×3), 6 recuperări, Deven Mitchell – 18 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive, Jarrett Howell – 18 puncte (2×3), 6 recuperări, 6 pase decisive. Procentajul galben-albaştrilor la aruncările de două puncte a fost de 44,4 % (16/36), la trei puncte de 33,3% (9/27), iar la aruncările libere 80,9% (17/21), aceştia totalizând 29 de recuperări (7 ofensive, 22 defensive), 12 pase decisive, 4 intercepţii, 3 capace şi 17 mingi pierdute. De cealaltă parte, medieşenii au avut un procentaj de 60% la două puncte (27/45), 35% la trei puncte (7/20), 85,7% de la linia de libere (12/14), un total de 43 de recuperări (10 ofensive, 33 defensive), 21 de pase decisive, 12 intercepţii, 3 capace şi 21 de mingi pierdute.

sursa: CSU Fans