video - gaz metan, victorie cu 1-0 cu craiova! jos pălăria mediaș!Mediașul a bifat succesul care o face să termine turul de campionat pe locul 5 în liga 1, în fața Stelei sau lui Dinamo. Lițu a marcat golul victoriei, care însă a fost salvată de Vâtcă, portarul medieșenilor parând un penalty în ultimul minut de joc.

Victoria Gazului a consființit un tur de campionat de vis pentru orice grupare din liga 1. Echipa fanion a fotbalului sibian a reușit să bată Craiova și cu cele 29 de puncte acumultate în clasament se poate gândi chiar să termine pe loc de cupă europeană campionatul ligii 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Alin Liţu, în minutul 68, după ce a scăpat singur cu portarul şi a înscris la colţul lung.

În minutul 90, Vâtcă a apărat un penalti executat de Gângioveanu, după un fault al lui Akaki asupra lui Wobay.

Gaz Metan Mediaş: 1. Vâtcă – 16. Zaharia, 19. Fl. Lazăr, 13. Akaki, 25. Markovici (6. Bozeşan ’23) – 17. Dudiţă (80. Miclea ’68), 15. Hoban, 21. Todea, 27 Eric (2. Aganovici ’90+1), 5. Munteanu – 9. Liţu. Antrenor: Cristian Pustai.

Universitatea Craiova: 1. Stanca- 18. Dănănae, 5. Stoica, 3. Lopes, 6. Ciucă – 13. Dilevski – 77. Wobay, 8. Ologu (28. Gângioveanu ’75), 20. Dina (19. Stoianof ’83), 9. M. Costea (9. Fl. Costea ’64) – 27. Al. Piţurcă. Manager: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Munteanu ’84, Liţu ’89, Akaki ’89 / Dina ’42, Lopes ’81, Dilevski ’90+3

Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Eduard Dumitrescu, Gero Szabo – Ştefan Erdei.

Observatori: Ion Mureşan, Emeric Dembrovski

Supervizor: Octavian Goga.

La meci au asistat circa 4.000 de spectatori.