video - atmosferă superbă la csu sibiu - elba timișoara. bănățenii bat cu 75-78 și merg în semifinale.

Sibiul a pierdut după un meci greu într-o sală Transilvania care a fost arhiplină cu 30 de minute înainte de începerea meciului 5. Organizatorii au pus și scaune suplimentare pentru această partidă.

Fanii lui CSU au umplut deja la refuz sala Transilvania. Galeria și-a adus și o instalație de sonorizare pentru o atmosferă mai bună.

Sala este la fel de plină cum a fost în urmă cu aproape un an la semifinala cu Asesoft Ploiești. Fanii lui Elba sunt și ei în sală.

Este vorba de aproximativ 30 de suporteri, care însă nu se pot auzi în vacarmul creeat de galeria sibiană.

Conferința de presă de după meci nu s-a mai ținut. Vom posta în câteva minute VIDEO-DECLARAȚIA lui Dragan Petricevic.

A început meciul:

Elba a înscris primele 2 puncte, Sibiul a ratat

Pesic a făcut 4-0, iar Sibiul a ratat din nou. Dzambic a făcut fault în atac.

SMith a ratat și el. Sibiul nu a început deloc bine meciul.

LA primul time-out Timișoara conduce cu 11-1 pe tabelă. Dzambic și Păltinișan sunt în formă la Elba.

VUlc îl bagă pe teren pe Roberson în minutul 3.

Elba conduce cu 1-20 în minutul 3. Sibiul joacă slab și în atac și în apărare.

Timișoara nu iartă. Time out din nou și scorul este 1-22. În minutul 8.

Sibiul a maract primul coș din acțiune abia în minutul 9.00 prin Smith. Elba conduce cu 6-27.

Haiduc stabilește scorul după 10 minute. 8-27.[nggallery id=553]

SFERTUL 2:

Tot Elba domină și începutul acestui sfert.

Timișorenii au în minutul 14, un avantaj de 20 de puncte. scor 13-33.

Velikovic face 23 de puncte avantaj. scor 13-36. minutul 15.

Sibiul a revenit în joc, grație lui Roberson și Smith. scorul este 25-38 în minutul 18

Sfertul 2 se încheie cu 29-41. Sibiul joacă însă haotic. Haiduc are 4 greșeli personale!

SFERTUL 3:

Sibiul începe mai bine sfertul 3. CSu s-a apropiat la 8 puncte, dar apoi timișorenii au înscris de 3 puncte.

Scorul este 33-44 în minutul 22

La jumatea sfertului 3 Timișoara are un avantaj de 9 puncte. Miskovic este jucătorul mai lucid în jocul echipei lui Mircea Vulc. scorul este 39-48 în minutul 26.

Vulc l-a retrimis pe Smith pe teren. Americanul joacă excelent. Și Ban se apără bine, iar Johnson este jucătorul care gândește limpede la echipă. Scorul este 45-49 în mniutul 28.

Roberson a închis tabela după 30 de minute la scorul de 48-51. La CSU Haiduc are 4 greșeli. La Elba, Velikovic are și el tot 4 greșeli.

SFERTUL 4:

Sfert extrem de greu pentru sibieni. LA CSU 3 jucători au 4 greșeli: Johnson, Roberson și Haiduc. A intrat Dinu care a și dat un coș de 3 puncte. scorul este 57-60 în minutul 34

Dzambic și Pesic au înscris 3 coșuri de 3 puncte, în timp ce Sibiul trăiește numai din aruncările libere. Scorul este 62-69 și mai sunt 4 minute și 47 de secunde de joc.

Mai sunt 2 minute și Elba este în continuare în avantaj. Pesic a primit 2 libere și a făcut  scorul pe tabelă 68-75.

Vulc a cerut time-out. Mai sunt 53 de secunde și scorul este 71-75. CSU are posesie.

Johnson înscrie 2 puncte. Time-out Elba acum. mai sunt 44 de secunde.

Păltinișan înscrie 2 puncte. 73 -77

Elba se impune cu 75-78 și merge în semifinale.