sibiul a pierdut dramatic meciul 3 de la timișoara, cu 100-97
Roberson a jucat excelent. Foto: Sebastian Marcovici

Sibiu a luat bătaie cu 100-97 la capătul unui meci pe care l-a controlat până în ultimul minut de joc. Roberson a fost cel mai bun jucător de la CSU, marcând 6 coșuri de 3 puncte. La Elba Velickovic a marcat 40 de puncte. Meciul 4 are loc miercuri după amiază, tot la Timișoara.

CSU Sibiu a fost la un pas de a obține o victorie foarte importantă în primul din cele două meciuri pe care le are de disputat la Timișoara. CSU a făcut un prim sfert de vis, la capătul căruia avea un avans de 14 puncte pe tabelă, scor 20-34. Timișoara a recuperat din diferență în sfertului doi, CSU rămânând la pauza mare cu un avantaj de 10 puncte pe tabelă, scor 41-51. Elba a recuperat și în sfertul trei, iar cu 10 minute înainte de final tabela indica scorul de 69-74. Roberson a jucat excelent, dar nu a fost îndeajuns. CSU a fost în avantaj cu 1 minut înainte de finele meciului, dar timișoreni s-au impus cu 100-97 și au prima șansă de calificare în semifinale. Meciul patru are loc miercuri de la ora 18.00, iar partida este în direct pe TVR3. Dacă Elba învinge și miercuri, se califică în semifinală. Dacă Sibiul învinge, atunci meciul decisiv se joacă vineri în Sala Transilvania.