foto-6Sibiul a învins cu 94-83 (48-39) pe CS Otopeni în partida a treia a finalei mici şi joacă miercuri din nou pe terenul adversarei, conducând cu 2-1 la scorul general. Ploieştiul a câştigat campionatul bătând Elba cu 3-0 la general.

CSU nu a avut mari probleme cu Otopeniul, sâmbătă după amiază, asta şi pentru că sibienii au avut la finele primului sfert un avantaj de 10 puncte pe tabelă, scor 30-20 pentru Universitarii lui Peter Schomers. Chiar dacă oaspeţii şi-au adjudecat următoarele două sferturi cu 18-19 şi 20-25, Sibiul a forţat atât cât trebuia în ultimele 10 minute şi a câştigat sfertul patru cu 26-19 şi implicit meciul cu 94-83. Sibiul joacă acum miercuri meciul patru, pe care dacă îl câştigă îşi adjudecă locul trei în campionatul câştigat deja de Asesoft Ploieşti.

Pentru CSU au înscris puncte Matthews 24, Johnson 4, Brown 23, Harrison 17, Calotă 11, Scott 5 şi Crăciun 10. Pentru Otopeni au marcat Medvedj 2, Obradovic 8, Căpuşan 26, Santana 24, Ilie 5, Belanovic 10 şi Byerson 8.