_mg_2486Steliştii au învins după loteria loviturilor de la 7 metri pe HCM Constanţa, o echipă care a jucat mai mult cu gândul la vacanţă şi s-au calificat în finala Cupei României care are loc duminică la ora 11.00 la Sala Transilvania.

Derbiul semifinaelor Cupei României la handbal masculin nu a avut deloc încrâncenarea unei partide de zile mari. Chiar dacă atât Constanţa şi mai ales Steaua au jucat spectaculos, partida a fost mai degrabă un turnir al reporşurilor aduse arbitrilor, jucătorii şi oficialii fiind mai mult cu ochii pe prestaţia fluieraşilor decât la evoluţia scorului. Steaua s-a încălzit mai greu şi Constanţa a avut la pauză un avantaj de două puncte. Handbaliştii bucureşteni şi-au amintit că trebuie să câştige un trofeu pentru a mai salva actualul sezon şi au trecut la timona partidei în minutul 37 când Şania i-a făcut fericiţi pe cei aproximativ 100 de fani veniţi să îi susţină la Sibiu. Finalul a fost unul pe contre. Acelaşi Şania a înfipt superb o minge pe lângă Stănescu când mai erau 20 de secunde de jucat, dar Csepreghi s-a încăpăţânat să ţină HCM-ul în joc şi a egalat, scor 31-31, trimiţănd meciul la loteria loviturilor de la 7 metri. Steliştii au fost mai norocoşi şi au învins cu 37-36 şi se gândesc deja la trofeul cu care vor juca pe masă duminică de la ora 11.00 tot la Sibiu.