CSU Sibiu a învins în primul meci cu U Mobitelco Cluj cu 96-91, după un joc care a ținut sala în picioare. Meciul al doilea din play off are loc la Cluj în 22 aprilie.

DECLARAȚII DUPĂ VICTORIA CSU

Peter Schomers, antrenor CSU: „Mă bucur că am învins. A fost un meci dificil şi este bine că l-am tranşat în favoarea noastră. Nu ştiu dacă vom reuşi să ne calificăm mai departe după două partide. Spun asta pentru că la Cluj este al naiba de dificil să câştigăm, dar vom merge acolo cu intenția să reuşim acest lucru”

Ted Baldwin, antrenor Mobitelco: „Dacă se juca de la egal la egal cred că astfel ar fi stat lucrurile. Arbitrajul a stricat mare parte din acest meci. În condiţii normale am fi putut câştiga”

Mircea Cristescu, Mobitelco Cluj: „A fost jaf la drumul mare. Arbitrii ne-au tocat cum au vrut ei. În asemenea condiţii nu poţi câştiga. Sper să se bucure sibienii că au câştigat cu arbitrii în vinerea mare. Îmi este lehamite de ce s-a întâmplat în acest meci”

[kaltura-widget wid=”m4ydu282x4″ width=”500″ height=”432″ addpermission=”0″ editpermission=”2″ /]

URMĂRIȚI TRANSMISIA LIVE TEXT

Arbitrii întâlnirii sunt  Stelian BANICA, Gabriel ROCEANU, Dorin FUMU, iar comisar Nicolae DANETIU.

18.57 Cele două echipe se prezintă în faţa sălii pline. Galeria CSU a început deja spectacolul în timp ce fanii clujenilor abia acum îşi fac apariţia în sală.
SFERTUL I
MINUTUL 1 CSU începe în forţă printr-un slam al lui Matthews. Fault la Crăciun, care primeşte două libere. Înscrie una.
Silvăşan aruncă de trei puncte iar apoi Scott alte două.
MINUTUL 2 Brown ratează coş de trei dar recuperează. Scott ratează şi el de sub panou dar posesia rămâne la CSU.
MINUTUL 3 Clujenii înscriu de trei puncte prin Silva. Mathews face fault în atac. Scor 5-6.
MINUTUL 4 Clujenii înscriu prin Cuic şi Roberts.
MINUTUL 5 Johnson inscrie de trei puncte. Tot el face fault în apărare. clujenii ratează un coş de trei puncte prin Cuic dar Roberts recupereaza şi inscrie cu slam dunk. Scott înscrie două puncte după ce Roberts face fault.
Roberts se resimte dupa contactul cu Scott şi primeşte îngrijiri. Scott rateaza lovitura liberă, dar Matthews este pe fază şi înscrie două.
MINUTUL 6 Matthews faulteaza în apărare. Paşi la Osby. Matthews inscrie două.
MINUTUL 7 Cuic rateaza de trei. Matthews rateaza iar Silvasan înscrie treipentru Cluj. scorul este 14-16. Scott pătrunde şi înscrie două.
MINUTUL 8 Brown ratează trei puncte. Silvaşan rateaza şi el tot de trei. Gibson face fault în apărare.
Lăpuşte patrunde şi scapă mingea afara. Matthews înscrie două puncte cu faultul lui Lăpuşte. Matthews înscrie şi lovitura liberă.
MINUTUL 9 Szijarto faulteaza în apărare, Matthews are două libere. Inscrie una.
Milacic pătrunde, dar pasează la Lăpuşte, care rateaza intercepţia. Calotă pătrunde şi înscrie două. Baldwin cere timeout.
MINUTUL 10 Calota faultează. Timeout Cluj. Gibson înscrie trei, Scott două. Szijarto ratează în ultima secundă, de la mare distanţă, după ce tot el interceptase o minge.
SFERTUL II
MINUTUL 16 Medvedj face paşi. CSU are posesie.  Harrison aruncă de 2 puncte dar ratează. Scor 39-31.
MINUTUL 17 Matthews aare două aruncări libere.  Americanul înscrie din ambele aruncări. Scor 41-31.
Clujul înscrie 2 puncte. Matthews este faultat de Silvăşan şi Sibiul are 2 libere. Americanul ratează ambele aruncări, dar Johnson recuperează. Din păcate acelaşi Matthews forţează în atac.
MINUTUL 18 Este time out Cluj. Silvăşan înscrie de 3 puncte. Scor 41-36.
MINUTUL 19 Henry înscrie şi el 2 puncte. Scor 41-38.
Scott pivotează bine şi înscrie un coş de 2 puncte. Americanul are şi o aruncare liberă.
Scott aruncă slab şi ratează.
MINUTUL 20 Chetreanu este bine găsit în dreapta şi Clujul înscrie 3 puncte.
Scott pătrunde de unul singur şi înscrie. Scor 45-41.
Sfertul doi se încheie cu scorul 45-41.
[nggallery id=126]
SFERTUL III
MINUTUL 21 Johnson pătrunde dar mingea nu intră în coş. Osby pătrunde superb şi din întoarcere înscrie 2 puncte. Scor 45-43.
MINUTUL 22 Calotă aruncă din lateral de 3 puncte şi ratează. Apoi Henry aruncă şi el de 3 puncte dar ratează. Imediat Calotă înscrie 2 puncte. Krstanovic înscrie 2 puncte în chiar ultima secundă a atacului Clujului. Clujul recuperează. Silvăşan pasează la Osby, dar Harrison îl faultează şi americanul clujenilor are 2 libere. Ratează ambele aruncări. Scor 47-45.
MINUTUL 23 Osby face fault la Matthews şi sibiul are 2 libere. MAtthews aruncă bine şi înscrie ambele aruncări. Scor 49-45
Gibson aruncă de 3 puncte dar ratează, ioar apoi Scott face fault la Krstanovic. Silvăşan aruncă de la distanţă de 3 puncte şi ratează. Clujul are posesie însă pentru că sibienii au scpăat mingea afară. Krstanovic înscrie 2 puncte.

MINUTUL 24 Scott e bine găsit de Calotă şi americanul înscrie 2 puncte din lateral. Scor 51-47.
Calotă face a 3-a greşeală personală. Calotă recuperează, iar pasa sa şla Johnson se dovedeşte inspirată pentru că acesta marchează 3 puncte. Johnson face fault la Osby şi Clujul are 2 libere.

Schimbare la Cluj. Intră Dumitrescu şi iese Cuic. Silvăşan aruncă de 3 puncte, dar ratează. CSU are posesie.

MINUTUL 25 Johnson pătrunde în stilul caracteristic, pe dreapta, şi marchează 2 puncte. Scor 56-47.
Harrison face fault la Krstanovic. Clujul are 2 libere. Krstanovic înscrie prima aruncare. Sârbul marchează şi a doua aruncare. Scor 56-49
Matthews are 2 libere. O ratează pe prima. O înscrie pe a doua. Scor 57-49
Krstanovic scapă mingea afară. Sibiul are posesie.

Harrison aruncă spectaculos de la distanţă şi înscrie 3 puncte
Harrison recuperează şi Matthrews înscrie 2 puncte.

MINUTUL 26 Harrisson face fault. Clujul are timp nou de atac
Silvăşan înscrie cu noroc 2 puncte. Scor 62-51.
Scott ratează, dar Matthews recuperează şi înscrie 2 puncte.

MINUTUL 27 Milacic înscrie 2 puncte, complet nemarcat fiind. Scor 64-53.
Sala este în picioare. Fanii cântă la unison
Calotă ratează. dar Johnson recuperează şi ridică lui Matthews care înscrie spectaculos.

Milacic este faultat şi are 2 libere. Sârbul înscrie din ambele aruncări. Scor 66-55.

MINUTUL 28 Matthews înscrie norocos 2 puncte de lângă panou. Johnson face fault. Americanul are 4 greşeli personale. Chetreanu are 2 libere. Clujeanul ratează prima aruncare şi greşeşte şi la a doua, dar Clujul recuperează
Scott recueprează şi tot el înscrie 2 puncte
Scor 70-55.
Brown recuperază şi pasează la Calotă care ridică sala în picioare cu reuşita sa. Scor 72-55
Cuick reintră şi marchează 3 puncte. Scor 72-58.

MINUTUL 29 Fază de NBA. Scott ridică o minge deasupra inelului pentru Matthews care „rupe” coşul. Cuic înscrie apoi 2 puncte. Scor 74-60.

MINUTUL 30 Calotă ratează, iar apoi Crăciun face fault intenţionat la Cuic.
Cuic are două libere şi sârbul marchează doar una. Clujul are însă şi atac nou.
Krstanovic înscrie 2 puncte. Brown aruncă FENOMENAL şi înscrie 3 puncte. Sfertul III se termină cu scorul de 77-63 pentru CSU Sibiu

SFERTUL IV.

Sala cântă şi aplaudă. Atmosfera este una de zile mari. Clujul este însoţit de 100 de fani care până acum s-au comportat foarte frumos. Liderul  galeriei lui CSU a mers în faţa fanilor clujeni să le ceară sa nu mai înjure.

MINUTUL 31 Gibson face fault în atac. Brown înscrie 3 puncte de lângă Szijarto
Henry răspunde şi el Sibiului cu un coş de 3 puncte.

MINUTUL 32 Scott ratează de puţin un coş de 3 puncte.

Henry marchează din nou de 3 puncte. Schomers cere time out la scorul de 80-69

Se reia jocul. Krstanovic face un fault evident la Scott. Americanul are două libere.

Scott aruncă frumos şi la „libere”. Din păcate ratează una din aruncări. Scor 81-69.

MINUTUL 33 Krstanovic e găsit bine de Henry şi înscrie 2 puncte cu panoul. Brown greşeşte de la 3 puncte, dar Matthews recueprează şi Calotă înscrie 2 puncte. Sibiul recuperează.

MINUTUL 34 Scott pătrunde prin centrul apărării şi înscrie 2 puncte. Acesta are şi o liberă pentru că Henry l-a faultat, dar o ratează.

Krstanovic a făcut fault intenţionat la Brown. Sibiul are 2 libere. Brown înscrie ambele aruncări, Sibiul are şi atac nou
Tot Brown ratează de 3 puncte.

Cuic ratează de 3 puncte. Henry ratează de 3 puncte şi el. Sibiul are atac.

MINUTUL 35 Scott pasează excelent la Calotă şi „Kevin” înscrie 2 puncte.

Calotă face fault la Cuic. Sibianul are 4 greşeli personale. CSU cere time-out.

Silvăşan înscrie cu panoul două puncte. Calotă încearcă de 3 puncte, dar ratează.
Osby nu iartă şi înscrie 2 puncte. Scor 89-75.

MINUTUL 36 Matthews aruncă slab de 3 puncte. Apoi Gybson înscrie 2 puncte pentru clujeni.
Harrison ratează de 3 puncte. Brown face fault la Osby. Clujul are 2 libere

Osby aruncă şi înscrie 2 puncte. Scor 89-79.
MINUTUL 37 Chetreanu fură o minge la Harrison şi reduce diferenţa la 8 puncte. Scor 89-81.
CSU cere time out.

MINUTUL 38 Johnson se înalţă şi înscrie 2 puncte.

Silvăşan înscrie de lângă Harrison 2 puncte. Sibiul pierde posesia. Clujul are atacul.

Scott aruncă slab de 2 puncte. Apoi Calotă face fault şi este eliminat pentru 5 greşeli personale.

Silvăşan înscrie 2 puncte.

MINUTUL 39 Harrison pătrunde şi este faultat. Sibiul are 2 libere.

Harrison înscrie din prima aruncare. Americanul înscrie şi din a doua aruncare. Scor 93-85.

Osby aruncă, dar Crăciun se opune şi deviază mingea în afara terenului. Este time out CLUJ.

Se reia meciul. Clujul marchează 2 puncte prin Osby. Scor 93-87.

Scott aruncă de 3 puncte şi ratează. Apoi Harrison face a 5-a greşeală personală şi este eliminat
Brown intră în locul lui. Gybson înscrie 2 puncte.

MINUTUL 40 Johnson pătrunde şi marchează 2 puncte după ce în prealabil Brown ratase de 3 puncte. Clujul cere time-out. Mai sunt 34 de secunde si scorul este 95-89.