Medieşenii la încălzire

ORA DE SIBIU a transmis de la Tg Jiu, în sistem Live Text şi foto, întâlnirea dintre Pandurii Tg. Jiu şi Gaz Metan Mediaş, din etapa a 24-a a Ligii I de Fotbal, sezonul 2008-2009. Pandurii au câştigat cu 1-0, iar Mediaşul are şanse infime să mai evite retrogradarea.

DECLARAŢII DUPĂ MECI:

Ioan Horoba: Meci foarte slab, nicio echipa nu a meritat să câştige. Asta nuă nu a fost meci de liga I. Daca jucăm tot aşa sansele, noastre in prima ligă sunt egale cu zero.

Corin Cindrea: Niciodată parcă nu am jucat asa de slab. Pandurii sunt o echipă slabă şi aici trebuia să câştigăm lejer

Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan:

„Din păcate am primit extrem de rapid gol şi nu am reuşit să revenim în joc. Nu avem timp să ne lingem rănile. Trebuie să ne gândim deja la meciul ce urmează, pentru că noi ne vom juca şansa până la capăt. Dacă nu dăm goluri nu putem câştiga. Păcat pentru că aici trebuia să luăm puncte deoarece am jucat cu o echipă cu care ne batem la evitarea retrogradării”

Cristian Todea, Gaz Metan: “Parcă suntem blestemaţi în deplasare. Ne lipseşte experienţa. Vine meciul cu Steaua şi trebuie să învingem ca să rămânem cu şanse în cursa pentru evitarea retrogradării”

Florin Bejinaru, Pandurii Tg. Jiu:

„Meci de şase puncte pentru ambele echipe. Mediaşul e echipa care joacă totul sau nimic. Poate nu am mai avut prospeţimea din jocul cu Steaua. Am fost pragmatici şi practic am rezolvat rapid jocul. A fost un meci de luptă şi dacă judecăm prin prisma meciurilor directe noi am câştigat patru puncte pentru că avem golaveraj mai bun decât Mediaşul. Gaz Metan se exprimă bine în teren şi pot să scape dacă vor fi şi pragmatici”

Marin Condescu, preşedinte Pandurii: “Nu vreau să vorbesc prea mult de meci. Important este că am câştigat 3 puncte. Sunt ferm convins că Mediaşul nu va retrograda. Joacă prea bine şi prea frumos şi eu cred că vor scăpa de retrogradare”.

[kaltura-widget wid=”d5z771hal4″ width=”500″ height=”432″ addpermission=”0″ editpermission=”2″ /]

Urmăriţi mai jos transmisia live text aşa cum a fost relatată de la Tg. Jiu.

Bună ziua

La Târgu Jiu vremea este prefectă pentru fotbal, dar cu 20 de minute înainte de începerea partidei în tribunele stadionului din oraşul lui Brâncuşi nu sunt mai mult de 500 de spectator.

Antrenorul Cristi Pustai a decis să îl titularizeze în acest meci pe Buican, în locul lui Markovici, care lipseşte azi din cauza accidentării de miercuri, din timpul meciului cu Fc Argeş. Surprinzător din “11” de start lipsesc titularii Prodan şi Boaru, lăsaţi pe banca de reserve în detrimentul lui Dudiţă, revenit după ispăşirea suspendării datorată cartonaşului roşu primit acum două etape la Braşov. De asemenea Pustai a sacrificat încă un atacant, pentru a îi face loc în echipă lui Zaharia. De remarcat că Mediaşul va evolua azi în portocaliu, la Tg Jiu.

Iată cele două echipe:

Pandurii Tg Jiu:

1.Stanca – 6.Cardoso, 4.Chibulcutean, 18.Martinovic, 15.Ghindeanu – 25.Tiago, 21.Stângă, 8.Stancu, 24.Murgan – 23.Raskovici, 28.Piţurcă.

Rezerve: 80.Mingote, 16.Rusu, 77.Arieta, 11.Luţu, 20.Pârvu, 37.Hidişan, 29.Grecu

Antrenor: Sorin Cârţu

Gaz Metan:

82.Vâtcă – 15.Hoban, 16.Zaharia, 26.Buican, 2.Grilo – 21.Todea, 7.Kubala, 22.Pârvulescu, 14.Sabou – 17.Dudiţă – 99.Bud.

Rezerve: 30.Şteţca, 6.Nohai, 5.Semeghin, 27. Oliveira, 9.Boaru, 10.Prodan, 29.Vidakovic.

Antrenor: Cristi Pustai.

Arbitrii: Alexandru Deaconu (Bucureşti), Asistenţi: Eduard Dumitrescu (Piteşti) şi Iulian Szekely (Cluj-Napoca) .

16.52 Spectatorii s-au înmulţit şi în tribune sunt acum circa 2000 de oameni.

REPRIZA I

MINUTUL 1 A început meciul. GOOOOOOOOOOOOOL Pandurii!
Raskovici prinde un şut puternic de la 20 de metri, în dreapta lui Vâtcă.

MINUTUL 2 Bud scapă pe dreapta, dar şutul său pe jos este prea slab să îl surprindă pe Stanca.

MINUTUL 4 Stancu centrează, iar Hoban respinge în corner.

MINUTUL 6 Hoban centrează în centrul careului, Dudiţă preia pe piept la 14 metri, dar şutul său este prea slab şi este respins de un fundaş gorjean.

MINUTUL 8 Stancu centrează în careul mare, dar Buican respinge în ultimă instanţă.

Meciul s-a mai liniştit. Mediaşul are însă hadicap un gol, iar atacurile medieşenilor sunt tardive.

MINUTUL 11 Stângă primeşte bine un balon în centru, la 16 metri, dar Hoban îi suflă balonul
Sabou primeşte bine o minge pe stânga de la Dudiţă, dar Chibulcutean îl deposedează la marginea careului mare.

MINUTUL 12 Prima ocazie pentru Mediaş. Dudiţă trage foarte tare, de la 20 de metri, dar balonul ocoleşte poarta lui Stanca.

MINUTUL 13 Bud scoate o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral stânga.  Centrarea lui Dudiţă este irosită de Grilo, care nu reuşeşte să reia spre poartă de la 13 metri.

MINUTUL 14 Raskovici scapă de sub marcajul lui Hoban, dar din fericire asistenutul Szekely indică off-side.

MINUTUL 15 Fază de cascadorii râsului. Pârvulescu centrează de pe stânga, iar mingea îi pică pur şi simplu pe cap lui Grilo, care era cu spatele. Grilo vine la marginea terenului şi cere îngrijiri medicale.

Între timp stadionul s-a mai umplut. Sunt acum 4000 de spectatori.[nggallery id=112]

MINUTUL 20 Alexandru Piţurcă este surprins în off-side. Sabou încearcă o centrare în careul mare, dar iese Stanca şi reţine.

MINUTUL 22 Stancu scoate bine o minge la 16 metri pentru Raskovici, dar şutul acestuia trece puţin peste poarta lui Vâtcă.

MINUTUL 26 Piţurcă trage în piciorul lui Buican şi mingea iese în corner.

Martinovic trimite incredibil cu capul, peste poartă din 2 metri.

MINUTUL 29 Murgan centrează de pe stânga, iar Piţurcă reia cu capul din 8 metri, dar Vâtcă e la post.

Bud primeşte îngrijiri medicale. Medieşeanul acuză o lovitură în spate.

MINUTUL 30 Bud scoate un fault la 30 de metri lateral dreapta.

Pârvulescu centrează lung, dar Stanca iese şi reţine.

MINUTUL 31 Prima schimbare la Mediaş. Iese Grilo accidentat şi intră Nohai.

MINUTUL 32 Pârvulescu face fault în atac. Meciul este foarte slab ca factură tehnică. Gorjenii atacă firav, iar Mediaşul ajunge greu în careul lui Stanca.

MINUTUL 33 Ghindeanu respinge în corner. Mediaşul are lovitură de colţ.

Kubala încearcă un voleu de la 18 metri, dar balonul trece peste poarta lui Stanca.

MINUTUL 37 Nohai îl deschide pe dreapta pe Hoban, dar medieşeanul nu mai prinde balonul care iese în afara terenului.

MINUTUL 38 Raskovici trage la poartă din 8 metri, iar Zaharia a respins de pe linia porţii.

MINUTUL 40 Centrare Sabou, iar Kubala trimite cu capul direct în mâna lui Raskovici.
Arbitrul nu acordă nimic. Kubala centrează, iar Stancu respinge în corner.

Sabou centrează bine, iar Buican trimite cu capul peste poartă din 8 metri.

MINUTUL 44 Se arată 1 minut de prelungiri.

MINUTUL 45 Nohai şutează dar Martinovic respinge din 4 metri.

La Tg Jiu este pauză.

[nggallery id=113]

REPRIZA A II-a

MINUTUL 46 Schimbare la pauză la Pandurii. Iese Piţurcă şi intră Hidişan.

Sabou centrează de pe dreapta, dar Stanca iese bine şi reţine.

MINUTUL 47 Chibulcutean este faultat de Nohai. Gorjeanul se tăvăleşte pe jos de durere.

MINUTUL 50 Zaharia face fault la Raskovici şi medieşeanul primeşte cartonaş galben.

Pandurii au lovitură liberă periculoasă de la 19 metri.

Martinovic trage cu efect, dar mingea trece puţin peste poarta lui Vâtcă.

MINUTUL 52 Hoban trimite un trasor de la 30 de metri, dar balonul trece puţin peste poartă.

MINUTUL 54 Stancu centrează de pe dreapta, iar Cardoso din 6 metri, trimite pe lângă poartă.

MINUTUL 56 Dudiţă respinge în corner o centrare a lui Hidişan.

MINUTUL 57 Bud centrează bine în careu, dar Cardoso respinge din faţa lui Pârvulescu.

Schimbare la Mediaş. Iese Dudiţă şi intră Boaru. Şi Pandurii fac încă o schimbare. Iese Stancu şi intră Luţu.

MINUTUL 60 Fază discutabilă. Cardoso face fault în careu la Sabou, dar centralul Deaconu scoate lovitura in afara careului.

Pârvulescu trage în Cardoso din 5 metri.

MINUTUL 62 Raskovici ratează o ocazie bună. Şutul său ddin 15 metri este scos de sub bară de Vâtcă.

MINUTUL 63 Martinovic trimite cu capul puţin pe lângă poarta lui Vâtcă.

MINUTUL 67 Zaharia face fault la Raskovic la 20 de metri lateral stânga de poarta lui Vâtcă.

MINUTUL 69 Kubala şutează bine de la 25 de metri, iar Stanca scoate de sub bară.

MINUTUL 70 Schimbare la Pandurii. Iese Raskovici şi intră Arieta.

MINUTUL 75 Martinovic trimite o pasă neglijabilă la Stanca şi acesta scapă mingea în corner.

Sabou bate prost lovitura de colţ.

MINUTUL 77 Pandurii au lovitură liberă de la 20 de metri, dar Zaharia respinge cu capul, apoi Martinovic trimite cu capul în spatele lui Nohai de la 4 metri.

Schimbare la Gaz Metan. Iese Zaharia şi intră Semeghin.

MINUTUL 78 Sabou trage bine de la 18 metri, dar Stanca e la post şi reţine.

MINUTUL 80 Ratare incredibilă. Tremonte trage din câdere din 4 metri, dar Vâtcă respinge salvator cu piciorul.

MINUTUL 84 Hidişan primeşte cartonaş galben pentru tragere de timp.

MINUTUL 86 Todea face fault la Hidişan, la 23 de metri lateral dreapta.