Medieşenii au făcut un meci frumos cu Dinamo, dar au pierdut 2 puncte la fel ca şi liderul campionatului, încheind la egalitate 1-1.

DECLARAŢII DUPĂ MECI:

Cristi Pustai, antrenor Gaz Metan Mediaş

„După cum am jucat meritam să câştigăm. Am făcut un meci bun şi am câştigat un punct, care pentru moralul nostru este excelent. Mai avem 15 partide de jucat şi chiar dacă acum pare că suntem departe de salvarea la retrogradare, eu cred că avem şansa noastră în continuare. Nu comentez arbitrajul. Am auzit că s-a văzut că a fost penalty. Vreau să văd şi eu înregistrarea meciului. Deocamdată nu spun nimic”

Corin Emil Cindrea – preşedinte Gaz Metan Mediaş

„Sunt supărat pentru că meritam să câştigăm. Este un punct preţios pentru noi. Legat de arbitraj cred că a fost penalty prea evident la henţul lui Moţi şi cred că se vor autosesiza cei abilitaţi şi fără să facem noi memoriu. Aşa ceva nu se poate. Putem spune că Dinamo a câştigat un punct la Mediaş. Felicit echipa pentru modul cum a jucat”

Declaraţie Mircea Rednic – antrenor Dinamo

„Mediaşul joacă un fotbal bun. Prima repriză ne-au dominat total. Nu cred că am fi meritat să câştigăm aici, după modul în care am evoluat. Din păcate şi terenul a fost foarte prost şi dacă am fi jucat pe un gazon bun eu cred că altfel stăteau lucrurile. Practic am jucat într-o mlaştină azi. Mediaşul ne-a surprins pe flancuri. Acolo am suferit mult în joc.

Ionel Dănciulescu – atacant Dinamo

Mediaşul a jucat mai bine în prima repriză. E bine că am câştigat un punct. A fost şi un teren greu şi mlăştinos la mijlocul terenului şi de asta am jucat aşa de slab”

Urmăriţi mai jos meciul minut cu minut, aşa cum a fost transmis LIVETEXT pe oradesibiu.ro

Bună Ziua!

Stadionul din Mediaş freamătă încă de la ora 14.00, când tribunele erau deja arhipline. Dinamoviştii au intrat pe teren în huiduielile a cel puţin trei sferturi dintre fanii prezenţi în tribune. Dinamoviştii sunt susţinuţi la Mediaş de aproximativ 1000 de suporteri. În faţa stadionului sunt cel puţin 100 de persoane care caută să cumpere un bilet la meci. Jucătorii medieşeni au intrat la încălzire la 14.20 fiind aplaudaţi şi încurajaţi de suporteri. Stadionul este arhiplin, iar acum sunt aproximativ 6500 de spectatori.

Iată cele două echipe:

Gaz Metan MEDIAŞ:
82.Vâtcă – 19.Lazăr, 25.Markovici, 15.Hoban, 2.Grilo – 21.Todea, 7.Kubala, 17.Dudiţă – 22.Pârvulescu – 9.Boaru, 10.Prodan.
Rezerve: 30.Şteţca, 16.Zaharia, 3.Rafael, 8.Buzean, 24.Voicu, 14.Sabou, 99.Bud
Antrenor: Cristi Pustai

Dinamo BUCUREŞTI
1.Lobonţ – 25.Scarlatache, 30.Tamaş, 4.Moţi, 2.Diabate – 5.Izvoranu, 25. N’Doye, 27.Kalanga, 10. Dănciulescu – 9.Niculae, 99.Niculescu
Rezerve: 12.Dolha, 8.Boştină, 7.Zicu, 28.Miranda, 18.Goian, 6.Homei, 17.Malik
Antrenor: Mircea Rednic

Acoperişurile clădirilor din preajma stadionului sunt pline de fani care nu au mai prins bilete. De asemenea de pe  dealul din spatele stadionului Municipal aproximativ 200 de persoane  vor să vadă pe viu partida de azi.

La meci a sosit şi unul din finanţatorii lui Dinamo, Vasile Turcu.  În aceste clipe în tribuna oficială şi-a făcut apariţia directorul executiv al dinamoviştilor, Cristi Borcea. Acesta a fost strigat de fanii dinamovişti de la tribuna 1.

De asemenea, o parte dintre soţiile fotbaliştilor dinamovişti a luat loc în sectorul VIP de la tribuna 1 a stadionului.

Arbitrii meciului de azi sunt Tiberiu Lajos – Cristian Nica şi Ovidiu Maier.

La Mediaş vremea este excelentă pentru fotbal. Terenul este moale pe alocuri, dar per ansamblu arată bine.

Cele două echipe intră pe teren pe acordurile imnului oficial al clubului Gaz Metan
Dinamo evoluează în premieră într-un echipament de culoare neagră. Mediaşul joacă astăzi în alb complet. Începe meciul. Mediaşul are lovitura de începere.

REPRIZA I

Minutul 1 : Kubala centrează bine, dar Prodan nu reuşeşte să lovească balonul cu capul din 6 metri.

Todea primeşte cartonaş galben pentru un fault asupra lui Scarlatache.

Mediaşul joacă curajos
Minutul 3 GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL MEDIAŞ!!!!!!!

Pârvulescu şutează imparabil din 8 metri lateral dreapta la colţul din stânga lui Lobonţ.

Minutul 4: Niculescu este faultat de Hoban la centrul terenului.

Minutul 5: Boaru este angajat în adâncime, dar Lobonţ iese şi degajează.

Minutul 6: Boaru este surprins în off-side.
Minutul 7: Niculescu scoate un fault la 30 de metri lateral stânga de poarta lui Vâtcă.

Minutul 10: Todea a avut două ocazii bune. Mai întâi a tras în braţele lui Lobonţ din 10 metri, iar apoi a trimis puţin peste poartă de la 18 metri.
Minutul 12: Markovici şi Vâtcă nu se înţeleg, dar fundaşul gazului respinge bine cu capul.

Minutul 14 : Corner pentru Dinamo. Execuţie slabă a lui Niculescu si mingea iese afară. Marius Niculae este surprins în off-side.

Minutul 16: Kubala trimite un şut slab pe jos de la 20 de metri de poarta lui Lobonţ.

Minutul 17: Dinamo are din nou corner, acum de pe partea dreaptă. GOOOOL Dinamo. Centrare Izvoranu din corner către N’Doye care înscrie cu capul din 7 metri,complet nemarcat . Scor 1-1.

Minutul 19: Henţ clar al lui fundaşului central Moţi, dar arbitrul Tiberiu Lajos acordă doar lovitură de colţ pentru Gaz Metan.

Minutul 21: Gaz Metan din nou în atac.

Minutul 23: Kubala încearcă din nou un şut de la distanţă, dar mingea şutată de la 20 de metri trece mult peste poarta lui Lobonţ.

Minutul 24: Markovici primeşte cartonaş galben pentru un fault asupra lui Niculescu.

Minutul 25: Izvoranu face fault la Grilo la 20 de metri lateral dreapta de poarta dinamoviştilor
Pârvulescu centrează slab şi iroseşte lovitura liberă.

Minutul 26: A început să ploua la mediaş. O parte din spectatori pleacă acasă.

Minutul 27: Dudiţă trimite un şut deviat de la 16 metri, Lobonţ reţine.

Minutul 28: Pârvulescu ratează incredibil după ce a scăpat pe stânga, dar şutul său din 6 metri trece peste poarta dinamoviştilor.

Minutul 30: Plouă din ce în ce mai tare.

Minutul 31: Centrarea lui Pârvulescu nu este ajunsă de Boaru.

Minutul 32: Niculescu se resimte după o intrare bărbătească a lui Lazăr asupra sa.

Minutul 33: Izvoranu vede cartonaşul galben pentru un fault la Dudiţă. Boaru şutează mult peste poartă de la 17. metri.

Minutul 34: Hoban încearcă un şut din lateral stânga, dar mingea trece mult pe lângă poarta lui Lobonţ.

Minutul 36: N’Doye primeşte galben. Kubala primeşte şi el uşor cartonaş galben.

Minutul 38: Grilo încearcă o angajare pentru Boaru, dar Lobonţ iese şi reţine.

Minutul 39: Dudiţă centrează, dar Kalanga respinge în corner. S-a oprit şi ploaia.

Minutul 42: Acţiune a Gazului şi Dudiţă şutează pe lângă poartă din 30 de metri.

Minutul 45 : Este pauză la Mediaş: Revenim.[nggallery id=52]

REPRIZA a II-a

Două schimbări la Dinamo. intră în teren Boştină şi Malik.  Au ieşit Izvoranu şi Kalanga
S-a reluat meciul. Suporterii lui Dinamo au aprins câteva torţe.

Minutul 47: Nicio fază notabilă până acum în repriza a doua.

Minutul 50: Ambele echipe joacă prudent.

Minutul 55: Kubala trage slab de la 19 metri.

Dinamo nu a reuşit încă să-şi creeze vreo situaţie clară în partea a doua a meciului, până acum.

Minutul 57: Lajos acordă foarte uşor o lovitură liberă pentru Dinamo de la 30 de metri.  N’Doye trage direct în zidul făcut de fotbaliştii medieşeni.

Minutul 62: Boaru centrează periculos dar Diabate respinge. Un suporter al Gazului a leşinat în tribune şi este dus pe braţe la ambulanţă.

Minutul 64: Prima schimbare la Mediaş. Iese Prodan şi intră Bud.

Minutul 66: Malik centrează dar Lazăr respinge sigur din careul mare.

Minutul 67 Niculescu este surprins în off-side.

Minutul 69: Schimbare la Dinamo. Iese Niculescu şi intră Homei.

Minutul 71: Malik primeşte cartonaş galben pentru un fault asupra lui Bud.
Minutul 73: Buzean respinge cu capul din 3 metri.

Minutul 76: Tamaş centrează periculos, dar mingea trece prin faţa porţii lui Vâtcă, fără ca vreun dinamovist să încerce să reia spre buturile Gazului.
Minutul 77: Iese Kubala accidentat şi intră Zaharia.

Minutul 78:_Pârvulescu trimite o centrare şutată, dar Lobonţ e la post.

Minutul 79:Todea ratează incredibil. Din 10 metri trimite direct în Lobonţ.

Minutul 81: Malik trimite periculos de la 20 de metri, puţin pe lângă poarta Mediaşului.

Minutul 84: Moţi trimite cu capul din 3 metri, dar Vâtcă scoate de sub bară.

Minutul 89: Dănciulescu cade la marginea careului mare şi Lajos fluieră lovitură liberă pentru Dinamo, de la 17 metri. Dănciulescu trage slab, direct în zid.

Minutul 90: Se arată 3 minute de prelungiri.

Minutul 91. Vâtcă primeşte cartonaş galben pentru tragere de timp.

Este final de meci.  Mediaşul a pierdut 2 puncte după cum a jucat azi, dar a câştigat 1 punct în faţa liderului dinamo